Cảm biến điện dung Sick CM30-16BPP-EW1 | 6058152 | 3-16mm PNP NO NC M30
Nhà sản xuất:
Sick
;
Xuất xứ: Germany
Giá sỉ:
Giá tốt nhất xem...0909186879 dienelectrics@gmail.com
Khuyến mãi:Có Discount
Bảo hành:12 Tháng (Chính hãng)
Thanh toán:C.O.D / Bảo lãnh TT / Link hoạt
Vận chuyển:Miễn phí Tp.HCM, vùng lân cận
Thông tin nổi bật
Sick CM30-16BPP-EW1 | 6058152 là Cảm biến điện dung 3-16mm PNP NO NC M30
Bản vẽ kỹ thuật
Installation note Flush installation
Connection diagram Cd-005
Characteristic curve CM30, Flush installation
Dimensional drawing CM30, flush, cable
FEATURES
Housing Cylindrical thread design
Thread size M30 1.5
Diameter Ø 30 mm
Sensing range Sn 3 mm ... 16 mm
Safe sensing range Sa 12.24 mm 1)
Installation type Flush
Switching frequency 50 Hz
Connection type Cable, 4-wire, 2 m 2)
Switching output PNP
Output function Complementary
Output characteristic Wire configurable
Electrical wiring DC 4-wire
Adjustment Potentiometer (Sensitivity)
Enclosure rating IP68, IP69K 3)
Authorizations Ecolab, CE-conformity, cULus 4)
  • 2) Do not bend below 0 °C.
  • 3) 1 m water depth / 60 min.
  • 4) P3-topax 19, P3-topax 56, P3-topax 66, P3-topactive DES.
MECHANICS/ELECTRONICS
Supply voltage 10 V DC ... 36 V DC
Ripple ≤ 10 % 1)
Voltage drop ≤ 2 V DC 2)
Current consumption ≤ 12 mA 3)
Time delay before availability ≤ 200 ms
Hysteresis 3 % ... 20 %
Reproducibility ≤ 5 % 4) 5)
Temperature drift (of Sr) ± 10 %
EMC According to EN 60947-5-2
Continuous current Ia ≤ 200 mA
Cable material PVC
Conductor size 0.34 mm²
Cable diameter Ø 5.2 mm
Short-circuit protection
Reverse polarity protection
Power-up pulse protection
Shock and vibration resistance According to EN 60068
Ambient operating temperature –30 °C ... +85 °C 6)
Ambient storage temperature –40 °C ... +85 °C
Housing material Plastic, PBT
Housing length 81 mm
Thread length 59.5 mm
Tightening torque, max. ≤ 7.5 Nm
Items supplied Mounting nuts (plastic)
UL File No. NRKH.E191603
  • 1) Of Ub.
  • 2) At Ia max.
  • 3) Without load.
  • 4) Of Sr.
  • 5) Ub and Ta constant.
  • 6) +120 °C short time, at the front of the sensor.
REDUCTION FACTORS
Note The values are reference values which may vary
Metal 1
Water 1
PVC Approx. 0.4
Oil Approx. 0.25
Glass 0.6
Ceramics 0.5
Alcohol 0.7
Wood 0.2 ... 0.7
INSTALLATION NOTE
Remark Associated graphic see "Installation"
B 30 mm
C 30 mm
D 48 mm