Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372 | 1-phase 24VDC 240W
Nhà sản xuất:
Phoenix Contact
;
Xuất xứ: Germany
Giá sỉ:
Giá tốt nhất xem...0909186879 dienelectrics@gmail.com
Khuyến mãi:có discount
Thanh toán:C.O.D
Vận chuyển:Miễn phí Tp.HCM
Thông tin nổi bật
Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372 là bộ cấp nguồn dòng UNO lắp DIN rail, đầu vào 1 pha, đầu ra 24VDC 240W
Output: 24VDC, 10A
Input AC: 85VAC - 264VAC
Vỏ nhựa, gắn trực tiếp trên Din Rail
* Sản xuất tại Đức
Ưu điểm của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
- Flexible mounting by simply snapping onto the DIN rail
- More space in the control cabinet with up to 20 % higher power density
- Maximum energy efficiency, thanks to over 90 % efficiency and extremely low idling losses under 0.3 W
- Outdoor installation, thanks to the wide temperature range from -25°C to +70°C
Dimensions của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Width 45 mm
Height 130 mm
Depth 125 mm
Ambient conditions của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Degree of protection IP20
Ambient temperature (operation) -25 °C ... 70 °C (> 55 °C Derating: 2.5 %/K)
Ambient temperature (start-up type tested) -40 °C
Ambient temperature (storage/transport) -40 °C ... 85 °C
Max. permissible relative humidity (operation) ≤ 95 % (at 25 °C, non-condensing)
Climatic class 3K3 (in acc. with EN 60721)
Degree of pollution 2
Input data của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Nominal input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
Input voltage range 85 V AC ... 264 V AC (< 95 V AC Derating 1 %/V)
AC frequency range 45 Hz ... 65 Hz
Current consumption 2.3 A (120 V AC)
  1.2 A (230 V AC)
Nominal power consumption 257.3 W
Inrush surge current < 80 A (typical)
Power failure bypass > 10 ms (120 V AC)
  > 10 ms (230 V AC)
Input fuse 5 A (slow-blow, internal)
Choice of suitable circuit breakers 6 A ... 16 A (Characteristics B, C, D, K)
Type of protection Transient surge protection
Protective circuit/component Varistor
Output data của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Nominal output voltage 24 V DC ±1 %
Setting range of the output voltage (USet) 24 V DC ... 28 V DC ±1 %
Nominal output current (IN) 10 A (-25 °C ... 55 °C)
Derating 55 °C ... 70 °C (2.5%/K)
Connection in parallel Yes, for redundancy and increased capacity
Connection in series No
Feedback resistance < 35 V DC
Circuit breaker against surge voltage at output by invasive foreign matter ≤ 35 V DC
Control deviation change in load, static 10 % ... 90 %
  < 2 % (change in load, dynamic 10 % ... 90 %)
  < 0.1 % (change in input voltage ±10 %)
Residual ripple < 50 mVPP (with nominal values)
Output power 240 W
Typical response time < 1 s
Maximum power dissipation in no-load condition < 1.1 W
Power loss nominal load max. < 18.8 W
General của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Net weight 0.66 kg
Efficiency > 93 % (for 230 V AC and nominal values)
Insulation voltage input/output 4 kV AC (type test)
  3 kV AC (routine test)
Protection class I (in closed control cabinet)
Degree of protection IP20
MTBF (IEC 61709, SN 29500) > 562000 h (40 °C)
Mounting position horizontal DIN rail NS 35, EN 60715
Assembly instructions Alignable: 0 mm horizontally, 30 mm vertically
Connection data, input của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Connection method Screw connection
Conductor cross section solid min. 0.2 mm²
Conductor cross section solid max. 2.5 mm²
Conductor cross section flexible min. 0.2 mm²
Conductor cross section flexible max. 2.5 mm²
Conductor cross section AWG min. 24
Conductor cross section AWG max. 14
Stripping length 8 mm
Screw thread M3
Connection data, output của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Stripping length 8 mm
Screw thread M3
Standards and Regulations của Bộ nguồn Phoenix Contact UNO-PS/1AC/24DC/240W - 2904372
Electromagnetic compatibility Conformance with EMC Directive 2014/30/EU
Noise immunity EN 61000-6-2:2005
Standards/regulations EN 61000-4-2
Contact discharge 4 kV (Test Level 2)
Standards/regulations EN 61000-4-3
Frequency range 80 MHz ... 1 GHz
Test field strength 10 V/m (Test Level 3)
Frequency range 1.4 GHz ... 2 GHz
Test field strength 3 V/m (Test Level 2)
Comments Criterion B
  EN 61000-6-3
  EN 61000-4-6
Frequency range 0.15 MHz ... 80 MHz
Voltage 10 V (Test Level 3)