Cảm biến tiệm cận từ Festo SMT-10G-PS-24V-E-0,3Q-M8D | 547863
Nhà sản xuất:
Festo
;
Xuất xứ: USA
Giá sỉ:
Giá tốt nhất xem...0909186879 dienelectrics@gmail.com
Khuyến mãi:Có Discount
Bảo hành:12 Tháng (Chính hãng)
Thanh toán:C.O.D / Bảo lãnh TT / Link hoạt
Vận chuyển:Miễn phí Tp.HCM, vùng lân cận
Thông tin nổi bật
Festo SMT-10G-PS-24V-E-0,3Q-M8D | 547863 là Cảm biến tiệm cận từ 0.2mm PNP NO 24VDC Cáp 0,3m 3-Pin M8 LED vàng IP65 IP68
Technical Data
- Design: for round slot
- Based on norm: EN 60947-5-2
- Symbol: 00991153
- Certification: RCM compliance mark, c UL us - Listed (OL)
- CE marking (see declaration of conformity): As per EU EMC directive, As per EU RoHS directive
- UKCA marking (see declaration of conformity): To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions
- KC characters: KC EMC
- Certificate issuing authority: UL E232949
- Note on materials: RoHS-compliant
- Application note: Support / actuator-sensor overview "The right sensor for the actuator"
- Measured variable: Position
- Measuring principle: Magneto-resistive
- Ambient temperature: -20 °C ... 70 °C
- Repetition accuracy: 0.2 mm
- Switching output: PNP
- Switching element function: N/O contact
- On time: 1 ms
- Switch-off time: 1 ms
- Max. switching frequency: 150 Hz
- Max. output current: 100 mA
- Max. switching capacity DC: 2.8 W
- Voltage drop: 2 V
- Inductive protective circuit: Adapted to MZ, MY and ME coils
- Residual current: 0.01 mA
- Short-circuit protection: yes
- Overload protection: Available
- Rated operating voltage DC: 24 V
- DC operating voltage range: 10 V ... 30 V
- Residual ripple: 10 %
- Reverse polarity protection: for all electrical connections
- Electrical connection 1, connection type: Cable with plug
- Electrical connection 1, connection technology: M8x1 A-coded as per EN 61076-2-104
- Electrical connection 1, number of pins/wires: 3
- Electrical connection 1, type of mounting: Screw-type lock
- Electrical connection for input 1, connection pattern: 00991155
- Connection outlet orientation: Transverse
- Material of pin contacts: Brass, gold-plated
- Connector cable test conditions: Flexural strength: as per Festo standard
- Test conditions on request: Energy chain > 5 million cycles, bending radius 28 mm, Torsional resistance: > 300 000 cycles, ±270°/0.1 m
- Cable length: 0.3 m
- Cable characteristic: Suitability for energy chains/robot applications
- Color cable sheath: Gray
- Material of cable sheath: TPE-U(PU)
- Type of mounting: Clamped in round slot, Can be inserted in slot lengthwise
- Max. tightening torque: 0.6 Nm
- Mounting position: Any
- Product weight: 10 g
- Housing colour: Black
- Housing material: Aluminum, PA-reinforced, High-alloy stainless steel
- Material of union nut: Brass, nickel-plated
- Switching status indication: LED yellow
- Ambient temperature with flexible cable installation: -5 °C ... 70 °C