Cảm biến tiệm cận điện trở từ tính Festo SMT-8M-A-NS-24V-E-2,5-OE | 574338
Nhà sản xuất:
Festo
;
Xuất xứ: Germany
Giá sỉ:
Giá tốt nhất xem...0909186879 dienelectrics@gmail.com
Khuyến mãi:Có Discount
Bảo hành:12 Tháng (Chính hãng)
Thanh toán:C.O.D / Bảo lãnh TT / Link hoạt
Vận chuyển:Miễn phí Tp.HCM, vùng lân cận
Thông tin nổi bật
Festo SMT-8M-A-NS-24V-E-2,5-OE | 574338 là Cảm biến tiệm cận điện trở từ tính, T-slot, EN 60947-5-2, Chống dầu, đo vị trí truyền động, NPN NO, Cáp Đầu hở 3-dây 2.5m, 0.6Nm, LED vàng cam, IP65 IP68 IP69K
Thông số kỹ thuật
- Design: for T-slot
- Based on norm: EN 60947-5-2
- Symbol: 00991149
- Certification: RCM compliance mark, c UL us - Listed (OL)
- CE marking (see declaration of conformity): As per EU EMC directive, As per EU RoHS directive
- UKCA marking (see declaration of conformity): To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions
- KC characters: KC EMC
- Certificate issuing authority: UL E232949
- Special features: Oil-resistant
- Note on materials: RoHS-compliant, Halogen-free
- Application note: Support / actuator-sensor overview "The right sensor for the actuator"
- Measured variable: Position
- Measuring principle: Magneto-resistive
- Ambient temperature: -40 °C ... 85 °C
- Repetition accuracy: 0.2 mm
- Switching output: NPN
- Switching element function: N/O contact
- On time: 1.3 ms
- Switch-off time: 1.4 ms
- Max. switching frequency: 180 Hz
- Max. output current: 100 mA
- Max. output current in mounting kits: 100 mA
- Max. switching capacity DC: 2.8 W
- Max. switching capacity DC in mounting kits: 2.8 W
- Voltage drop: 1.5 V
- Short-circuit protection: yes
- Overload protection: Available
- Rated operating voltage DC: 24 V
- DC operating voltage range: 5 V ... 30 V
- Reverse polarity protection: for all electrical connections
- Electrical connection 1, connection type: Cable
- Electrical connection 1, connection technology: Open end
- Electrical connection 1, number of pins/wires: 3
- Connection outlet orientation: Longitudinal
- Connector cable test conditions: Flexural strength: as per Festo standard, Test conditions on request, Energy chain > 5 million cycles, bending radius 28 mm, Torsional resistance: > 300 000 cycles, ±270°/0.1 m
- Cable length: 2.5 m
- Cable characteristic: Suitability for energy chains/robot applications
- Color cable sheath: Gray
- Material of cable sheath: TPE-U(PUR)
- Type of mounting: Screwed tightly, Can be inserted in slot from above
- Max. tightening torque: 0.6 Nm
- Mounting position: Any
- Product weight: 29.1 g
- Housing colour: Black
- Housing material: PA-reinforced, High-alloy stainless steel
- Switching status indication: LED yellow
- Function reserve indication: LED orange
- Ambient temperature with flexible cable installation: -20 °C ... 85 °C