Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060 là Relay module rơle PLC-RSC 2PDT 24vDC 5V 6A
Đặc điểm nổi bật của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
- Thiết kế mỏng
- Kết nối hiệu quả với hệ thống cáp bằng bộ chuyển đổi V8
- Rơle đóng kín RT III
- Cách ly an toàn theo tiêu chuẩn DIN EN 50178 giữa cuộn dây và tiếp điểm
- Có chức năng như plug-in bridges
- Mạch đầu vào tích hợp và mạch triệt nhiễu
Hình thực tế và bản vẽ kỹ thuật của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
Diagram
Curve A
Curve B
Minimum permissible operate voltage Uop after pre-excitation (see relevant technical data)
Diagram
Interrupting rating
Circuit diagram
Chú ý của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Utilization restriction |
EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
Thông số kích thước của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Width |
14 mm |
| Height |
80 mm |
| Depth |
94 mm |
Thông số điều kiện môi trường hoạt động của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Ambient temperature (operation) |
-40 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) |
-40 °C ... 85 °C |
Thông số của cuộn dây của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Nominal input voltage UN |
24 V DC |
| Typical input current at UN |
18 mA |
| Typical response time |
8 ms |
| Typical release time |
10 ms |
| Protective circuit |
Reverse polarity protection Polarity protection diode |
Free-wheeling diode Damping diode |
| Operating voltage display |
Yellow LED |
| Power dissipation for nominal condition |
0.43 W |
Thông số của tiếp điểm của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Contact type |
2 PDT |
| Type of switch contact |
Single contact |
| Contact material |
AgNi |
| Maximum switching voltage |
250 V AC/DC (The separating plate PLC-ATP should be installed for voltages larger than 250 V (L1, L2, L3) between identical terminal blocks in adjacent modules. Potential bridging is then carried out with FBST 8-PLC... or ...FBST 500...) |
| Minimum switching voltage |
5 V AC/DC (at 10 mA) |
| Min. switching current |
10 mA (At 5 V) |
| Maximum inrush current |
15 A (300 ms) |
| Limiting continuous current |
6 A |
| Interrupting rating (ohmic load) max. |
140 W (at 24 V DC) |
85 W (at 48 V DC) |
60 W (at 60 V DC) |
44 W (at 110 V DC) |
60 W (at 220 V DC) |
1500 VA (for 250 V AC) |
| Switching capacity |
2 A (at 24 V, DC13) |
0.2 A (at 250 V, DC13) |
3 A (at 24 V, AC15) |
3 A (at 120 V, AC15) |
3 A (at 250 V, AC15) |
Thông số kết nối dữ liệu đầu vào của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Connection name |
Coil side |
| Connection method |
Screw connection |
| Stripping length |
8 mm |
| Screw thread |
M3 |
| Conductor cross section solid |
0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible |
0.14 mm² ... 2.5 mm² |
0.2 mm² ... 2.5 mm² () |
2x 0.5 mm² ... 1.5 mm² () |
| Conductor cross section AWG |
Thông số kết nối dữ liệu đầu ra của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Connection name |
Contact side |
| Connection method |
Screw connection |
| Stripping length |
8 mm |
| Screw thread |
M3 |
0.14 mm² ... 2.5 mm² |
0.14 mm² ... 2.5 mm² |
0.2 mm² ... 2.5 mm² () |
2x 0.5 mm² ... 1.5 mm² () |
Thông số chung của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Test voltage relay winding/relay contact |
4 kV AC (50 Hz, 1 min.) |
| Test voltage PDT/PDT |
2.5 kV AC (50 Hz, 1 min.) |
| Operating mode |
100% operating factor |
| Degree of protection |
RT III (Relay) |
IP20 (Relay base) |
| Mechanical service life |
3x 107 cycles |
| Mounting position |
any |
| Assembly instructions |
In rows with zero spacing |
Quy chuẩn đạt được của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| Connection in acc. with standard |
CUL |
| Designation |
Standards/regulations |
| Standards/regulations |
IEC 60664 |
EN 50178 |
| Rated surge voltage |
6 kV |
| Insulation |
Safe isolation: Control side / contact side |
| Degree of pollution |
2 |
| Overvoltage category |
III |
| Flammability rating according to UL 94 |
V0 |
Tiêu chuẩn thân thiện môi trường của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
| REACh SVHC |
Lead 7439-92-1 |
| China RoHS |
Environmentally Friendly Use Period = 50 |
Các bộ phận cấu thành của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
Relay base PLC-BSC- 24DC/21-21 2967015
14 mm PLC basic terminal block with screw connection, without relay or solid-state relay, for mounting on DIN rail NS 35/7,5, 2 PDTs, input voltage 24 V DC
Single relay REL-MR- 24DC/21-21 2961192
Plug-in miniature power relay, with power contact, 2 PDTs, input voltage 24 V DC
Tiêu chuẩn phân lớp Classifications của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060
eCl@ss
| eCl@ss 5.0 |
| eCl@ss 5.1 |
| eCl@ss 6.0 |
| eCl@ss 7.0 |
| eCl@ss 8.0 |
| eCl@ss 9.0 |
ETIM
| ETIM 2.0 |
EC001437 |
| ETIM 3.0 |
EC001437 |
| ETIM 4.0 |
| ETIM 5.0 |
| ETIM 6.0 |
UNSPSC
| UNSPSC 6.01 |
| UNSPSC 7.0901 |
| UNSPSC 11 |
| UNSPSC 12.01 |
| UNSPSC 13.2 |
Approvals của Rơ le dẹp 2PDT 24VDC 5V 6A Phoenix Contact PLC-RSC- 24DC/21-21 - 2967060