Bộ nguồn lưu điện UPS DC 24vDC 10A -Phoenix Contact - Uninterruptible power supply - QUINT-DC-UPS/24DC/10 - 2866226
Nhà sản xuất:
Phoenix Contact
;
Xuất xứ: Germany
Giá sỉ:
Giá tốt nhất xem...0909186879 dienelectrics@gmail.com
Khuyến mãi:có discount
Bảo hành:12 Tháng (Chính hãng)
Thanh toán:C.O.D / Bảo lãnh TT / Linh hoạt
Vận chuyển:Miễn phí Tp.HCM, và vùng phụ cận
Thông tin nổi bật
Chi tiết thông tin đặc tính sản phẩm
Bộ nguồn lưu điện UPS Bộ nguồn lưu điện UPS DC 24vDC 10A -Phoenix Contact - Uninterruptible power supply - QUINT-DC-UPS/24DC/10 - 2866226
Chú ý: This product is no longer available (but have stocked). It has been replaced by:
Uninterruptible power supply - QUINT-UPS/ 24DC/ 24DC/10 - 2320225
(Uninterruptible power supply with IQ technology for DIN rail mounting, input: 24 V DC, output: 24 V DC/10 A, including mounted universal DIN rail adapter UTA 107/30)
Ưu điểm nổi bật
- Tiết kiệm thời gian: Khi điện áp cung cấp được khôi phục, thiết bị máy móc sẽ tự động khởi động
Ứng dụng
Hướng dẫn lắp đặt
Vui lòng xem hướng dẫn chi tiết bến dưới. Xin cám ơn!
Bản vẽ
Block diagram Bộ nguồn lưu điện UPS DC 24vDC 10A -Phoenix Contact - Uninterruptible power supply - QUINT-DC-UPS/24DC/10 - 2866226
Block diagram
Diagram Block diagram Bộ nguồn lưu điện UPS DC 24vDC 10A -Phoenix Contact - Uninterruptible power supply - QUINT-DC-UPS/24DC/10 - 2866226
Diagram
Kích thước tiêu chuẩn
Width 100 mm
Height 130 mm
Depth 125 mm
Điều kiện môi trường hoạt động
Degree of protection IP20
Ambient temperature (operation) 0 °C ... 50 °C
Ambient temperature (storage/transport) 0 °C ... 40 °C
Max. permissible relative humidity (operation) 95 % (at 25 °C, non-condensing)
Dữ liệu đầu vào
Nominal input voltage 24 V DC
Input voltage range 22.5 V DC ... 30 V DC
Current consumption approx. 0.1 A
  0.5 A (charging process)
  10.5 A (max.)
Current consumption (maximum) 10.5 A (max.)
Current consumption (idle) approx. 0.1 A
Current consumption (charging process) 0.5 A (charging process)
Buffer period 1.5 min. (10 A)
  20 min. (2 A)
Input fuse 15 A (slow-blow, internal)
Dữ liệu đầu ra
Nominal output voltage 24 V DC (Normal operation: Uin- 0.5 V DC, buffer mode: 27.9 to 19.2 V DC)
Nominal output current (IN) 10 A
Connection in parallel No
Connection in series yes
Output power 240 W
Thông tin chung
Net weight 1.8 kg
Memory medium Internal, battery 1.3 Ah
Operating voltage display Green LED
Efficiency > 91 %
Insulation voltage input/output 2 kV (routine test)
  4 kV (type test)
Protection class II (in closed control cabinet)
Degree of protection IP20
MTBF (IEC 61709, SN 29500) > 500000 h
Mounting position horizontal DIN rail NS 35, EN 60715
Assembly instructions alignable: horizontally 0 mm, vertically 50 mm
Tiêu chuẩn kết nối dữ liệu đầu vào
Connection method Pluggable screw connection
Conductor cross section solid min. 0.2 mm²
Conductor cross section solid max. 2.5 mm²
Conductor cross section flexible min. 0.2 mm²
Conductor cross section flexible max. 2.5 mm²
Conductor cross section AWG min. 24
Conductor cross section AWG max. 12
Stripping length 7 mm
Screw thread M3
Dữ liệu kết nối đầu ra
Stripping length 7 mm
Screw thread M3
Tín hiệu truyền
Output description Power OK
Status display LED "Power OK" green
Note on status display Power OK: LED permanently lit
Tightening torque, min 0.5 Nm
Tightening torque max 0.6 Nm
Output name floating
Output description Alarm
Maximum switching voltage ≤ 30 V AC/DC
Continuous load current ≤ 1 A
Status display LED red
Note on status display Alarm: LED permanently lit
Output name floating
Output description Battery Charge
Continuous load current ≤ 1 A
Status display LED yellow, flashing
Note on status display Battery charge: LED flashing
Output description Battery Mode
Type of signaling LED, relay contact
Continuous load current ≤ 1 A