| Product Description | SITOP PSU100S 24 V/2.5 A Stabilized power supply input: 120/230 V AC, output: DC 24 V/2,5 A | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Product family | 1-phase, 24 V DC | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Product Lifecycle (PLM) | PM300:Active Product | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Metal Factor | None | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Delivery information | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Export Control Regulations | AL : N / ECCN : N | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Standard lead time ex-works | 1 Day/Days | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Net Weight (lb) | 0.661 lb | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Product Dimensions (W x L x H) | Not available | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Packaging Dimension | 5.512 x 5.118 x 1.575 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Package size unit of measure | in | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Quantity Unit | 1 Piece | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Packaging Quantity | 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Additional Product Information | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| EAN | 4025515153474 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| UPC | 887621038625 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Commodity Code | 85044090 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| LKZ_FDB/ CatalogID | KT10-PE | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Product Group | 4207 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Country of origin | Austria | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| RoHS Compliance | Since: 08/01/2006 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Returnable | Yes | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Classifications | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Article number |
6EP1332-2BA20 |
Product |
SITOP PSU100S |
Power supply, type |
24 V/2.5 A |
Input |
Input |
1-phase AC |
Supply voltage |
- 1 at AC Rated value |
120 V |
- 2 at AC Rated value |
230 V |
- Note |
Automatic range selection |
Input voltage |
- 1 at AC |
85 ... 132 V |
- 2 at AC |
170 ... 264 V |
Wide-range input |
No |
Overvoltage resistance |
2.3 × Vin rated, 1.3 ms |
Mains buffering at Iout rated, min. |
20 ms; at Vin = 93/187 V |
Rated line frequency 1 |
50 Hz |
Rated line frequency 2 |
60 Hz |
Rated line range |
47 ... 63 Hz |
Input current |
- at rated input voltage 120 V |
1.25 A |
- at rated input voltage 230 V |
0.74 A |
Switch-on current limiting (+25 °C), max. |
33 A |
I²t, max. |
0.4 A²·s |
Built-in incoming fuse |
T 3,15 A/250 V (not accessible) |
Protection in the mains power input (IEC 898) |
Recommended miniature circuit breaker: from 3 A characteristic C |
Output |
Output |
Controlled, isolated DC voltage |
Rated voltage Vout DC |
24 V |
Total tolerance, static ± |
3 % |
Static mains compensation, approx. |
0.1 % |
Static load balancing, approx. |
1 % |
Residual ripple peak-peak, max. |
150 mV |
Residual ripple peak-peak, typ. |
30 mV |
Spikes peak-peak, max. (bandwidth: 20 MHz) |
240 mV |
Spikes peak-peak, typ. (bandwidth: 20 MHz) |
70 mV |
Adjustment range |
22.8 ... 28 V |
Product function Output voltage adjustable |
Yes |
Output voltage setting |
via potentiometer |
Status display |
Green LED for 24 V OK |
Signaling |
Relay contact (NO contact, rating 60 V DC/ 0.3 A) for "24 V OK" |
On/off behavior |
Overshoot of Vout < 3 % |
Startup delay, max. |
0.3 s |
Voltage rise, typ. |
15 ms |
Voltage increase time of the output voltage maximum |
Rated current value Iout rated |
2.5 A |
Current range |
0 ... 3 A |
- Note |
3 A up to +45°C; +60 ... +70 °C: Derating 3%/K |
Supplied active power typical |
60 W |
Short-term overload current |
- on short-circuiting during the start-up typical |
9 A |
- at short-circuit during operation typical |
9 A |
Duration of overloading capability for excess current |
- on short-circuiting during the start-up |
100 ms |
- at short-circuit during operation |
800 ms |
Parallel switching for enhanced performance |
Yes |
Numbers of parallel switchable units for enhanced performance |
Efficiency |
Efficiency at Vout rated, Iout rated, approx. |
85 % |
Power loss at Vout rated, Iout rated, approx. |
10 W |
Closed-loop control |
Dynamic mains compensation (Vin rated ±15 %), max. |
0.3 % |
Dynamic load smoothing (Iout: 50/100/50 %), Uout ± typ. |
Dynamic load smoothing (Iout: 10/90/10 %), Uout ± typ. |
5 % |
Load step setting time 10 to 90%, typ. |
1 ms |
Load step setting time 90 to 10%, typ. |
1 ms |
Setting time maximum |
Protection and monitoring |
Output overvoltage protection |
protection against overvoltage in case of internal fault Vout < 33 V |
Current limitation |
3 ... 3.4 A |
Current limitation, typ. |
Property of the output Short-circuit proof |
Short-circuit protection |
Constant current characteristic |
Enduring short circuit current RMS value |
- maximum |
- typical |
3.4 A |
Overcurrent overload capability in normal operation |
overload capability 150 % Iout rated up to 5 s/min |
Overload/short-circuit indicator |
Safety |
Primary/secondary isolation |
Galvanic isolation |
Safety extra-low output voltage Uout acc. to EN 60950-1 and EN 50178 |
Protection class |
Class I |
Leakage current |
- maximum |
3.5 mA |
- typical |
0.4 mA |